Horečka

Jak na zvýšenou teplotu u dětí?

Normální, fyziologická tělesná teplota se pohybuje v rozmezí 36,5-37,5 st.C. Pokud je 37-38 st.C, mluvíme o zvýšené teplotě, a pokud přesahuje hodnotu 38 st.C, hovoříme o horečce. Existují různé druhy teploměrů. U malých dětí je potřeba měřit teplotu rektálně - v konečníku, a z hodnoty na teploměru odečíst 0,5 st.C. U větších dětí je lépe měřit teplotu v podpaží. Jiné druhy měření - v uchu, na kůži apod. - nemusí být zcela přesné.

Zvýšená teplota nebo horečka jsou nejčastěji známkou nastupující nebo probíhající infekce, méně často přehřátí dítěte (úpal, úžeh, přílišné oblečení u malých kojenců). Do 38 st.C nemusíme teplotu srážet, protože má úzdravný efekt. Nad 38.st.C již může mít nežádoucí účinky - únavu, malátnost dítěte, případně až febrilní křeče - a proto ji srážíme léky antipyretiky.

Principy podávání antipyretik:

U dětí do 15r. Věku je zakázáno podávat acylpyrin - riziko poškození jater

Střídáme paracetamol a ibuprofen. Každý podáváme po 6 hodinách, střídavě tedy po 3 hodinách (paracetamol - za 3h ibuprofen - za další 3h paracetamol - za další 3h ibuprofen - za další 3h paracetamol - za další 3h ibuprofen -....).

I u obyčejných viróz může horečka 39-40 st.C přetrvávat 4-5 dnů, takže buďme trpěliví. Obvykle je vyšetření lékařem u dítěte s horečkou indikováno až za 2-3 dny trvání teplot. Do té doby obvykle stejně není zřejmé, co tyto teploty způsobuje, protože každá nemoc má svůj vývoj a teplota patří na začátku k velké části z nich. Až časem zjistíme podle dalšího průběhu, zda se jedná o angínu, zánět průdušek, průjem, močovou infekci...

Pokud je ovšem dítě malátné, apatické, nepřijímá tekutiny, jejichž potřeba se během horeček zvyšuje, je bledé nebo promodralé, odmítá předklonit hlavu, je světloplaché, na kůži se mu tvoří spontánně modřiny či jeví jiné neuspokojivé příznaky, potom je samozřejmě vyšetření lékařem nutné kdykoli i v nočních hodinách.

Jaké léky podáváme a v jakém dávkování:

Paracetamol - obchodní názvy Paralen, Panadol, ve formě sirupu o různých příchutích, tablet (125 mg, 250 mg, 500 mg) nebo čípků do konečníku (100 mg, Baby 125 mg)

Doporučená denní dávka přípravku je. 10-15 mg/kg a dávku po 6-8 hodinách, maximální denní dávka je 60 mg/kg.

Jedná se o velmi bezpečný lék, který je možné podávat dětem již od narození (½ čípku, půlíme podélně).

• PARALEN 100 mg® - pro nejmenší děti od 7 kg;
• PANADOL BABY 125 mg® - pro děti od 9 kg;
• PANADOL JUNIOR 250 mg® - pro děti od 15 kg;
• PARALEN 500 mg® - je vhodný pro děti starší 9 let nebo od 33 kg.

• PARALEN  SUS 24 mg/ml®

• PANADOL PRO DĚTI 24 mg/ml®

COLDREX JUNIOR® - vhodný pro děti od 6 do 12 let - jedná se o jediný kombinovaný přípravek s paracetamolem, který je v současné době na našem trhu určený pro děti od 6 let. Jeden sáček pro přípravu horkého nápoje obsahuje 300 mg paracetamolu, 5 mg účinné látky phenylephrini hydrochloridum a 20 mg kyseliny askorbové neboli vitaminu C. Přípravek je vhodný ke krátkodobé léčbě příznaků chřipky a akutního zánětu horních cest dýchacích. Zvláštní opatrnosti je třeba u dětských pacientů s chronickým onemocněním, např. astmatem, cukrovkou aj.

Analgetický a antipyretický účinek paracetamolu je relativně krátkodobý 3-6 hodin. K zesílení analgetického účinku se k paracetamolu často přidávají v kombinaci další účinné látky (kofein, guaifenesin, kyselina acetylsalicylová, propyfenazon):

+ kofein: Paralen Extra, Panadol Extra (tablety), Panadol extra rapid (šumivé tablety)

+ kofein a guaifenesin: Ataralgin

+ kofein a propyfenazon: Valetol, Saridon + kofein a kys. acetylsalicylová: Acifein, Tomapyrin

Užití těchto preparátů je možné ve věkové skupině od 12-15 let věku, před užitím vždy zkonzultujte lékaře, lékárníka či příbalový leták přípravku.

U dospělého je maximální jednotlivá dávka paracetamolu stanovena na 1 000 mg, kterou lze opakovat nejdříve po 4 hodinách, maximálně však do celkové denní dávky 4 000 mg.

U osob s hmotností 51-70 kg je třeba použít 1,5 tablety 500 mg paracetamolu a u osob s hmotností 71-100 kg pak 2 tablety 500 mg paracetamolu v jedné dávce. U dětí a adolescentů lze za dolní hmotnostní hranici pro použití jedné 500 mg tablety na dávku považovat 34 kg, což odpovídá průměrnému věku 10 let. Paracetamol se často poddávkovává a potom se zdá, že neúčinkuje. Je třeba jej proto dávkovat dle hmotnosti pacienta.

Ibuprofen - Nurofen, Ibalgin, Ibuberl, Brufen, také ve formě sirupu (20 mg/ml nebo silnější 40 mg/ml) o různých příchutích, tablet (200 mg, 400 mg, Junior 100 mg) nebo čípků do konečníku (60 mg, 125 mg)

Doporučená denní dávka přípravku je 20 - 30 mg / kg hmotnosti během jednoho dne v oddělených dávkách (po 6-8 hodinách, tzn. 5-10 mg/kg a dávku).

Nepodáváme: dětem mladším 3 měsíců nebo s hmotností pod 6 kg, ženám ve 3. trimestru (poslední 3 měsíce) těhotenství, při vředové chorobě žaludku, při poruše krevní srážlivosti.

Kyselina acetylsalicylová - Acylpyrin, Superpyrin, Anopyrin, Upsarin

Pozor! Pouze po adolescenty od 15 let! U mladších dětí hrozí při podání kys. Acetylsalicylové závažné selhání organismu - je tedy zakázané!

Dávkování: 5 - 10 mg/kg hmotnosti adolescenta a 1 dávku po 6 hod., Dávka na den (24 hod.) celkem 20 - 40 mg/kg hmotnosti dítěte.

Obecně:
Rektální podání antipyretik je vhodné u nejmenších dětí, u starších v případě zvracení a nauzey (pocit na zvracení). Absorpce (vstřebání) paracetamolu je při rektálním podání méně rychlá než při podání ústy. Zavádění čípku je lepší vleže na zádech, u malých dětí zvolte raději polohu na boku nebo na břiše. Po zavedení čípku je dobré jemně podržet hýždě dítěte u sebe a přesvědčit se, zda čípek zůstal v konečníku. Při skladování a cestování dbejte na to, aby se čípky teplem neroztavily.

Pokud horečka neklesá po podání antipyretik...

... a je-li teplá kůže na rukách a nohách, můžeme horečku srážet fyzikálně. Podáme zábal, koupel či vlažnou sprchu.

Zábaly - oblast hrudníku, břicha, třísel. Osušku nebo prostěradlo namočené ve vlažné vodě (asi 25 st.C), vyždímáme a zabalíme do něj dítě na 10- 20 min. Ničím jiným jej již nepřikrýváme. Pak zábal rozbalíme, dítě osušíme a necháme chvíli rozbalené, pak přeměříme teplotu. Měla by klesnout. Pokud trvá, tak je možno zábal opakovat 3× během 2 hodin. Podobně srazí teplotu sprchování vlažnou vodou.

Zákaz snižování horečky pomocí vody v případě:

  • má-li dítě "mramorovanou" kůži,
  • chladné - ruce a nohy
  • má třesavku (zimnici) nebo puchýřnatou vyrážku na trupu. Naopak při zimnici dítě přikryjeme, aby se zahřálo.


Hydratace při horečce

Podáváme běžnou stravu, ale hodně dětí nemá při horečce chuť k jídlu, tak je nenutíme. Děti musí hlavně pít - množství tekutin viz dále v textu. Nabízíme vodu nebo čaj, slabé šťávy, vše o pokojové teplotě nebo lehce vychlazené, dle věku dítěte. Podáváme v menších porcích a častěji jako prevenci zvracení.

Také je potřeba mít v patrnosti, že čím je dítě menší, tím rychleji se může dehydratovat. Při horečkách podáváme léky na teplotu i tekutiny i v noci. Je dobré si vést písemné záznamy ohledně času podání léků a tekutin, jejich druhu a množství a také o době močení. Při lékařském vyšetření po Vás bude lékař tyto informace vyžadovat. Dítě by mělo močit alespoň 2-3x za 24 hodin. Pokud močí méně často a má horečku, máme obavy z dehydratace a je namístě nechat dítě vyšetřit, případně udělat odběry krve ke zhodnocení jeho stavu.

Odhadovaná potřeba všech tekutin u dítěte podle věku při normální tělesné teplotě (kg = přepočet na hmotnost dítěte, den = 24 hod.)

  • dítě do 1 roku asi 120 -130 ml/kg/ den (např. 10 kg dítě 1200 ml/den)
  • dítě l -7 roků asi 120 - 80 ml/kg/ den
  • dítě 7 - 12 roků asi 80 - 60 ml/kg/den
  • dítě 12-16 roků asi 60 - 40 ml/kg/den

Při horečce se potřeba tekutin navíc zvyšuje asi o 12% na každý 1 stupeň C nad 37 st. C .

MUDr. Markéta Zavadilová| © 2022
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!