Očkování

Povinné

  • dle očkovacího kalendáře, hrazené státem

Nepovinné

  • hrazené státem v určitých indikacích (epidemie žloutenky, očkování proti meningokokům, pneumokokům nebo HPV infekci v určených věkových kategoriích)
  • hrazené rodiči či pacientem (očkování proti klíšťové encefalitidě, proti rotavirům, výše zmíněná očkování mimo dané věkové kategorie, očkování při cestování do exotických zemí) - možná částečná úhrada od pojišťovny v balíčku "Jiná očkování"


Černý kašel

Nevolejte si, prosím, na informace ohledně očkování proti černému kašli. Dětem, které podstoupily pravidelné očkování, byla v kojeneckém věku aplikována hexavakcína a potom přeočkování v 5 a 10 letech (Adacel nebo Boostrix). Tyto děti jsou chráněné proti těžkému průběhu černého kašle i dalších nemocí, proti kterým je toto očkování určeno. To ale neznamená, že nemohou onemocnět, takže při déletrvajícím záchvatovitém kašli s nimi přijďte na vyšetření (s rouškou, samozřejmě). Děti, které očkované nebyly, patří mezi ohroženou skupinu obyvatel a průběh onemocnění u nich může být těžký včetně nutnosti umělé plicní ventilace s rizikem těžkých následků či úmrtí.


Rotavirové infekce

Patří mezi nejčastější příčinu akutních průjmových onemocnění v dětském věku. Ve věkové kategorii do 5 let se jedná o nejčastější příčinu průjmového onemocnění. Komplikací může být dehydratace či nemožnosti přijímání tekutin ústy při úporném zvracení s nutnou hospitalizací k zavodnění pomocí žilní infúze. Onemocnění proběhne obvykle pod obrazem "střevní chřipky" s průjmem, zvracením, zvýšenou teplotou či s bolestmi břicha. Očkování je prevencí právě takto dramatickému průběhu rotavirové infekce.

Očkovací látky:
Rorarix (2 dávky)

  • Obě vakcíny lze aplikovat již od 6 týdnů věku buď samostatně s odstupem 2 týdnů od dalších očkování, nebo společně s plánovaným očkováním.
  • Všechny dávky rotavirové vakcíny je nutné podat cca do půl roku od narození (Rotarix do 24 týdnů, RotaTeq do 32 týdnů), rozestup mezi dávkami jsou 4 týdny.
  • Vakcíny jsou tekuté a jsou podávány ústy.
  • Jedinými trvalými kontraindikacemi očkování je přítomnost nebo podezření na vrozenou vývojovou vadu gastrointestinálního traktu nebo závažný imunodeficit.

Informace k očkování - Doporučení České vakcinologické společnosti pro očkování proti rotavirovým infekcím


Pneumokokové infekce

V současné době existuje více než 90 serotypů pneumokoků (Streptococcus pneumoniae),. Necelých 30 je odpovědných za více než 90 % závažných infekcí., tzv. invazivních pneumokokových onemocněních - bakteriální zánět mozkových blan, závažné záněty plic a sepse. Očkování chrání právě proti těmto invazivním onemocněním. Na neinvazivní onemocnění, jako je hnisavý zánět středouší či zánět vedlejších dutin nosních, má menší vliv.

Závažný průběh může mít invazivní pneumokokové onemocnění právě u kojenců a batolat.

Očkovací látky:
Synflorix
(plně hrazený z pojištění), účinný proti 10-11 typům pneumokoků.

Prevenar 13
(doplatek 500 Kč za 1 dávku ), účinný proti 13 typům pneumokoků.
Vaxneuvance (doplatek 600 Kč za 1 dávku ), účinný proti 15 typům pneumokoků.

Očkování : 2 dávky do 7. měsíce věku, 1 přeočkování pak po půl roce. Je možná aplikace i v pozdějším věku, ale již bez úhrady zdravotních pojišťoven.


Meningokokové infekce

Meningokoky způsobují u vnímavé populace (kojenci, batolata, předškoláci, adolescenti, mladí dospělí) invazivní meningokoková onemocnění (dále IMO), mezi které patří zánět mozkových blan a septické onemocnění ("otrava krve"). Tyto těžké formy onemocnění mají 10 % úmrtnost a 20 % výskyt dlouhodobých následků. Existuje 5 typů typů meningokoků (A, B, C, Y a W-135) způsobujících IMO. V České republice se nejvíce uplatňuje typ B a typ C. Ostatní typy se u nás vyskytují vzácně, ale ve světě jsou časté a také mají dosti vysokou úmrtnost.

Klinický obraz invazivního menigokokového onemocnění je velmi zrádný. V počátku nelze onemocnění rozpoznat, protože se projevuje nespecifickými příznaky, jako je nachlazení a lehce zvýšená teplota. Po několika hodinách se objevuje krvácení do kůže. Onemocnění může probíhat velmi rychle a doba mezi prvními příznaky a úmrtím pacienta může být kratší než 24 hodin.

Nově je očkování proti meningokokům plně hrazeno zdravotními pojišťovnami:

  • U kojenců, pokud je očkování zahájeno do 6 měsíců věku a 2. dávka podána do 12. měsíce věku -  očkování proti meningokoku typu B - očkovací látka Bexsero.
  • Schéma 2+1 dávka pro očkování dětí od 2. měsíce věku, včetně nedonošených dětí, 2 dávky u starších dětí od 2 let - 1+1.
  • Očkování se doporučuje zahájit co nejdříve (možno od 2. měsíce věku), neboť nejvyšší výskyt této infekce je právě u kojenců do 6. měsíce věku.
  • Mezi 1. a 2. dávku je minimální interval 2 měsíce a poslední 3. (posilovací) dávka se podává mezi 12. a 15. měsícem věku dítěte, nejdříve však 6 měsíců po 2. dávce.
  • Očkování proti meningokokové infekci skupiny B je plně hrazeno u dětí do 1 roku, jsou-li první dvě dávky podány do 12. měsíce věku, a také ve věku 14-16 let (vakcína Trumenba).
  • U dětí mezi 1. a 2. rokem věku - očkování proti meningokoku typu ACYW - očkovací látka Nimenrix
  • 1 dávka očkování podaná nejpozději do 2. narozenin
  • Očkování proti meningokokové infekci skupiny ACWY je plně hrazeno také ve věku 14-16 let (vakcína Menquadfi).

Doporučení České vakcinologické společnosti pro očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním - z r. 2020
www.antimeningokok.cz - stránka občanského sdružení seznamující s meningokokovou meningitidou


Klíšťová encefalitida

Infekční virové onemocnění, které napadá mozek a jehož přenašečem je klíště. Onemocnění probíhá ve dvou fázích, ale někdy může být vyjádřena jen jedna. První fáze nastupuje za 1-2 týdny po zákusu klíštěte a má chřipkovité příznaky, které trvají 3-5 dní. Pak dojde ke zlepšení stavu až na 3 týdny, ale ve druhé fázi, která navazuje, se onemocnění projevuje bolestí hlavy, zvracením, nesnášenlivostí světla, obtížným předklonem hlavy - ztuhlostí šíje, horečkami, poruchou paměti, obrnou nervů. K diagnostice se provádí odběr krve a mozkomíšního moku. Cílená léčba neexistuje, důležitá je prevence právě očkováním.

Klíšťata se vyskytují ve vysoké trávě a aktivitu jeví po celý rok, takže i očkovat lze během celého roku, v létě ve zrychleném schématu.

Průběh onemocnění u dospělých může být dramatičtější než u dětí a s vyšším podílem trvalých následků, takže pokud rodiče uvažují o očkování svých dětí, měli by zejména nechat naočkovat také sebe.

Očkování: základní očkování zahrnuje 3 dávky. Druhá dávka se aplikuje 1-3 měsíce po první dávce. 3. dávka je aplikována 5-12 měsíců po 2.dávce. První přeočkování se doporučuje po 3 letech. Další přeočkování stačí každých 5 let.

FSME-IMMUN, ENCEPUR

Doporučení České vakcinologické společnosti pro prevenci a očkování proti klíšťové encefalitidě - základní fakta o onemocnění, prevenci, očkování, jak postupovat při promeškání dávky očkování. Prodělané onemocnění zaručuje dlouhodobou imunitu, většinou v řádu 20 až 30 let.


Lidské papilomaviry - HPV infekce

Jedná se o viry vyskytující se v mnoha sérotypech. Vakcíny chrání proti některým z nich. HPV způsobují nejen maligní postižení genitálu - karcinom děložního čípku (sérotypy 16, 18), ale též malignity hlavy a krku. Z nezhoubných onemocnění způsobují kondylomata či genitální bradavice. Očkovat by se mělo před zahájením pohlavního života. Vakcinace je hrazena z veřejného pojištění u dětí ve věku 11-15r. Od r. 2018 se očkují chlapci za stejných podmínek jako dívky. Jedná se o jedinou situaci, kdy lze určitému typu nádoru zabránit očkováním.

Očkovací látky:
Cervarix
Gardasil (dříve Silgard)

  • Gardasil 9 - chrání proti 9 typům, 2 dávkové očkovací schéma (přeočkování za 6-12 měsíců po 1. dávce, kterou je nutno podat nejpozději do jednoho dne před 14, narozeninami, aby bylo očkování plně hrazeno státem).
  • Nejnovější webová stránka týkající se očkovacích látek Gardasil a Gardasil 9 - www.ockovaníprotihpv.cz

Příbalové letáky k očkovacím látkám naleznete na www.vakcinace.eu/prehled-dostupnych-vakcin


MUDr. Markéta Zavadilová| © 2022
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!