Kašel

Kašel je obranný reflex při podráždění dýchacích cest - infektem nebo cizím tělesem.

Při infektu bývá kašel nejprve suchý a dráždivý, za několik dní se obvykle mění na vlhký. Na oba typy kašle jsou určeny různé druhy léků, jejich užívání se ovšem nesmí přehánět.

Doporučuje se zvýšený příjem tekutin, antipyretika/analgetika při zvýšené teplotě/bolesti v krku, zvýšená poloha u kojenců či zvlhčený vzduch. Vhodné je použití nosních kapek ("mořská voda") a poté podáním tzv. nosní dekongescií (Nasivin, Olynth apod...). Někdy lze celkově použít i antihistaminika (Fenistil kapky), které mají zklidňující efekt na sliznice.

Použití léků na kašel, především antitusik, je potřeba vždy pečlivě zvážit, především u malých dětí do 2 let věku. Pokud kombinujeme antitusika a mukolytika, tak expektorancia/mukolytika podáváme v ranních a odpoledních hodinách (poslední dávku volíme okolo 17 hod), antitusika pak na noc.

Antitusika: Tussin, Stoptussin, Levopront, Stopkašel, Sinecod

Mukolytika: Mukosolvan, Ambrobene, Ambroxol, ACC long, Erdomed

Fytofarmaka: přípravky obsahující extrakty různých rostlin, jsou bezpečné, většinou působí na oba typy kašle (zklidní dráždivý kašel a zároveň ředí hleny a usnadňují odkašlání). Mezi tyto přípravky patří např: Prospan, Hedelix (výtažek z břečťanu), Mucoplant (jitrocelový sirup), při zánětu průdušek Bronchipret (od 1 roku, obsahuje tymián a břečťan), při kašli, nachlazení či zánětu průdušek Kaloba (od 1 roku, výtažek z kořene rostliny Pelargonium sidoides), u rýmy k uvolnění vedlejších nosních dutin Sinupret (od 1 roku)

Orální probiotika: Bactoral - stejně jako probiotika určená při průjmu i orální probiotika mění mikroflóru, v tomto případě v dutině ústní a hltanu

Antibiotika - většina kašlů je virového původu, takže užití antibiotik není indikováno. K rozsáhlejšímu vyšetřování kašle se uchylujeme až při delší době jeho trvání, úpornosti, horečkách s ním spojených či jiných alarmujících příznacích. V tom případě může být nasazení ATB vhodné, v závislosti na výsledcích proběhlých vyšetření.

Laryngitida (zánět hrtanu) - štěkavý kašel

Specifickou situací u dětí je štěkavý / kokrhavý kašel při zánětu hrtanu (laryngitidě). Přichází obvykle ve večerních či nočních hodinách, často z plného zdraví, a může ohrozit dítě dušením.

První pomoc: studený vzduch (otevřít okno, chladničku...), zajistit vlhké prostředí a podat kortikoidy (Prednison, Rectodelt v čípku), případně poté antihistaminika (Fenistil, Zyrtec, Zodac). Stav dítěte většinou vede k volání rychlé záchranné služby, případně je třeba dojet na dětskou pohotovost, kde je možno ještě nechat inhalovat adrenalin ke snížení otoku dýchacích cest a následně dítě hospitalizovat na dětském oddělení.

MUDr. Markéta Zavadilová| © 2022
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!