Varicela

Plané neštovice (varicela)

Vysoce infekční onemocnění, které obvykle probíhá bez větších komplikací, ale někdy s sebou přináší jako komplikaci např. Zánět mozku. Inkubační doba je obvykle 16 až 21 dnů, u kojenců to bývá až 28 dnů. V naší republice je ročně hlášeno 40-50 tisíc případů neštovic s typickými jarními a podzimními vlnami.

Původcem planých neštovic je virus Varicella zoster (HHV-3). Jediným hostitelem je člověk. Mezi lidmi se šíří přímým kontaktem především vzdušnou cestou (kapénkami). Možný je i nepřímý přenos prostřednictvím předmětů s ulpělými sekrety dýchacích cest nebo puchýřů.

Do organismu virus vstupuje sliznicí dýchacích cest a spojivkami. Tam se pomnoží a poté pokračuje do krevního a lymfatického systému, což způsobuje vznik typických puchýřů. Po odléčení neštovic zůstává virus v těle (v nervových gangliích) a při oslabení organismu se projeví jako pásový opar.

Příznaky: nejprve několik dní zvýšené teploty až horečky, únava, mohop být i střevní obtíže. Poté následuje rozvoj puchýřků ve směru od hlavy po paty, také ve vlasové části či na sliznicích (oči, ústa, genitál). Počet neštoviček je velmi různý, někdo jich má jen pár, jiný desítky až stovky. Puchýřky se postupně zakalují, praskají a mění se v krusty. Nakažlivost je již před výsevem puchýřků v době zvýšené teploty až do vytvoření krust.

Výsev pupínků přichází ve vlnách po dobu 2-6 dnů. Nejprve se na pokožce objeví svědící začervenalé skvrny a z nich se později stávají puchýřky. Čerstvé puchýřky, i místa krytá krustou se mohou na těle vyskytovat zároveň v závislosti na tom, jak se ve vlnách vysévají. Puchýřky vypadají jako kapky rosy nebo vypouklé hodinové sklíčko a mají velikost 3-6 milimetrů. Tekutina v nich je nejprve čirá, posléze se mění v mléčně zakalenou.

Léčba: dle příznaků. Teplotu snižujeme paracetamolem a ibuprofenem, které můžeme střídat po 3 hodinách. Na svědění pokožky pomáhají antihistaminika - Fenistil kapky nebo Dithiaden, který má i mírné tlumící účinky. Svědivou pokožku je možná namazat tekutým pudrem, nově se více používá Tane Hermal (netvoří krusty) nebo Virasoothe gel.

Obecně se dítě s neštovicemi nedoporučuje dlouho koupat, je možné aplikovat jen rychlou sprchu. Každopádně pokožku po koupání nedřeme, ale jen zlehka vysoušíme.

V domácí péči by mělo být dítě s neštovicemi až do přeměnění všech puchýřků v krusty. Do té doby je infekční. Pozor, pokud je v kontaktu s osobou, která neštovice neprodělala nebo je imunitně oslabená, může ji neštovicemi nakazit a průběh u starších osob (hlídající prarodiče) bývá závažnější než u dětí. Rizikové mohou být neštovice také pro novorozence matek, které se neštovicemi nakazí těsně před porodem, protože se nestačí přenést dostatečné množství protilátek od matky k plodu. Také kojenci si obvykle nezvládnout vytvořit dostatečné množství protilátek a v dalším životě se u nich mohou neštovice opakovat. Pokud onemocní ženy do 5. měsíce těhotenství, je plod ohrožen potratem či ve 2% případů tzv. Varicelovým syndromem - mnohočetnými vrozenými vadami (jizvení kůže, deformace končetin, mikrocefalie, vady očí a postižení centrálního nervového systému).

Očkování: Varilrix (2 dávky s odstupem minimálně 6 týdnů, možno podávat od 9. měsíce věku podkožně)

MUDr. Markéta Zavadilová| © 2022
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!